top of page

Kdo neřídí, je řízen!


Bývá u nás takový zvyk, že v pátek večer začíná víkend, a aby to byl začátek příjemný, jdeme posedět s kamarády do hospůdky. Vyprávíme nové zážitky a příběhy, které nás za předešlé dny potkaly. Ten byl na koberečku u ředitele, jiný nedostal prémie, a já obyčejně vyprávím o cestování za klienty, nebo o úspěších, které jejich firmy dosahují.


A to se někdy rozvine diskuze, kde se dozvídám, jak to ISO je na nic, to jen auditoři tahají peníze z chudých firem, které potom nemají na prémie pro svoje pracovníky. Nebo ta hloupost, napsat si dokumentaci o tom, jak svoji firmu budu řídit, jaká pravidla v ní budou platit, a jakým směrem svoji firmu povedu. A co je úplně dílo hlupáka, to je prý finanční plán: „Copak někdo může vědět, kolik získá zakázek a kolik na nich vydělá?“. „A vůbec, my jsme to měli“, povídá jeden z kamarádů, „to ISO a už jsme ho dávno zrušili a vůbec nám neschází“. Také se občas dozvím návod, jak řídit firmu k úspěchu a přežití: „Podívej, nás je ve firmě osm, umíš i představit, že by někdo z nás četl dokumentaci, nebo vyhodnocoval zakázky, psal finanční plán nebo dělal analýzu těch tvých rizik? Tak na to my nemáme čas, to nás neživí, to za nás zakázky nevyrobí, my musíme makat“!


Takto vidí ISO mnoho lidí, zaměstnanců dokonce i někteří mojí přátelé. Pracují jako stavbyvedoucí, skladníci, ekonomové, dělníci na lince, řidiči. Rozčilují se, co to může být za hloupé ředitele a majitele firem, kteří ISO berou vážně a otravují s ním své zaměstnance. A jsme u toho, majitelé, ředitelé mají zodpovědnost za řízení a vedení, plánování a analýzy. V dokumentaci a struktuře systému vidí přehledné prostředí, ze kterého dostávají potřebné informace pro svoje další rozhodování. A v auditech vidí příležitost získat o své firmě kvalifikovaný pohled zvenku. Pohled nezávislého, zkušeného auditora.


Zpočátku jsem se do diskuze vrhal a obhajoval každou kapitolu, zejména ISO 9001. Dnes už nikoho nepřesvědčuji. A když taková debata začne, odpovím takto: „Vždycky, když budeš chtít vyslovit slovo ISO, řekni místo toho řízení, vedení firmy. Potom pochopíš, že ti do firmy ISO nic nevnucuje, ale ty sám máš příležitost prokázat, jak Vaše firma dokáže pracovat, komunikovat, vydělávat, řídit, zajistit kvalitu, jít kupředu a zlepšovat se.“

Hodně lidí má asi dobrý pocit, když si mohou postěžovat na ten špatný svět kolem. Je jim těžko, když naslouchají o úspěchu druhých. Tak si také postěžuji, třeba na ryby, které vůbec neberou, nebo na tu letošní zimu, kdy nepřetržitě mrzne již 50 dnů J.

Nebuďte stejní jako oni. Napište nám Vaši zkušenost.

Pamatujte: Kdo neřídí, je řízen!

bottom of page